Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Gode råd til rekruttering

Gode råd til rekruttering
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Fredag 29. oktober 2021
Mange virksomheder oplever udfordringer med rekruttering. Her er 8 gode råd, der kan hjælpe med at finde nye medarbejdere.

Mange steder i samfundet er der udfordringer med især at rekruttere og også at fastholde medarbejdere.

Det er også en udfordring i den grafiske branche. Det bevidner også de mange henvendelser som GRAKOMs juridiske afdeling løbende har fået i løbet af efteråret.

”Vi har i løbet af efteråret modtaget flere henvendelser fra medlemsvirksomheder, der oplever vanskeligheder med at få besat ledige stillinger,” siger advokat og underdirektør i GRAKOM, Christian Jensen.

På den baggrund har GRAKOMs juridiske afdeling udarbejdet en liste med en række indsatser, der kan hjælpe medlemsvirksomhederne i deres rekrutteringsbestræbelser.

Se listen her (under log-in)

Læs også
Flere virksomheder vælger ClimateCalc til at beregne klimaaftryk. Værktøjet bruges nu i 18 lande og er en central del af branchens arbejde med dokumentation.
84 pct. af bureaulederne peger på kunstig intelligens som det absolutte fokus de næste seks måneder. Strategi og branding kommer langt bagefter.