Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

GA medlem af FSC Danmark

Carsten Bøg
Direktør for ESG & bæredygtig udvikling Carsten Bøg
Onsdag 10. juni 2015

Der findes nu mere end 100 FCS-licenser i den grafiske branche og langt de fleste af disse tilhører medlemmer af GA. GA har derfor valgt at melde sig ind i FSC Danmark og blev på FSC Danmarks generalforsamling valgt til en bestyrelsespost i det, der kaldes det økonomiske kammer.

FSC er i dag et markant globalt brand inden for bærerdygtigt papirvalg og har som sådan stor betydning for den samfundsmæssig opfattelse af papiret og dermed tryksagens stærke miljømæssige egenskaber. For GA er indmeldelsen i FSC Danmark først og fremmest et ønske om at bidrage med vores omfattende viden og erfaring om virksomheders arbejde med FSC, men derudover også et ønske om mere strategisk at indgå i et samarbejde med alle væsentlige aktører omkring tryksagen.

Hvis der skulle være spørgsmål eller forhold, der ønskes uddybet, kan dette ske ved henvendelse til afdelingschef Carsten Bøg på tlf. 20 12 34 13.

Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.