Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Forslag til ny model for barselsregler

Forslag til ny model for barselsregler På baggrund af EU's orlovsdirektiv er FH og DA er blevet enige om en orlovsmodel i forbindelse med barsel. Her øremærkes 11 uger til hver forælder.
Niels Johannesen
Advokat Niels Johannesen
Onsdag 15. september 2021
På baggrund af EU's orlovsdirektiv er FH og DA blevet enige om en orlovsmodel i forbindelse med barsel. Her øremærkes 11 uger til hver forælder. 

Som et led i implementeringen af EU’s orlovsdirektiv skal der ændres på barselsreglerne. Med udgangspunkt i orlovsdirektivets krav og rammer er FH og DA blevet enige om en ny model.

Med den foreslåede model lægges der op til en ligedeling af orloven med 24 uger til hver forælder. Af de 24 uger vil 11 uger være øremærket til hver forælder. De øvrige 13 uger kan overføres til den anden forælder. Moderen vil fortsat have ret til yderligere 4 ugers graviditetsorlov.

Det er nu op til Folketinget at tage stilling til den foreslåede model.

DA’s pressemeddelelse vedr. det fælles forslag kan læses her. I pressemeddelelsen linkes der til en skematisk oversigt over den ny model sammenholdt med den eksisterende ordning.

Læs også
På årets Interpack-messe i Düsseldorf deltager GRAKOMs chef for ESG & bæredygtighed, Mark Williams, og medlemskonsulent, Charlotte Grønnegaard.
På FESPA 2026 er der fokus på bæredygtighed, kunstig intelligens, personalisering og som noget nyt ekstra fokus på tekstiltryk og bølgepap. GRAKOM inviterer til reception og VIP-adgang.