Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Forslag om forenkling af reglerne om fratrædelsesgodtgørelse

Tirsdag 09. juni 2015

Beskæftigelsesministeren har fremsat et lovforslag, der vil medføre ændringer i funktionærlovens § 2 a om fratrædelsesgodtgørelse. Det foreslås, at hvis funktionæren ved fratræden har været ansat i 12-17 år, udgør godtgørelsen én månedsløn, mens den foreslås fastsat til tre måneders løn, hvis funktionæren ved fratræden har været ansat i 17 år eller derover.

Lovforslaget lægger endvidere op til, at undtagelsesbestemmelserne i loven helt fjernes, så der ‎ydes fratrædelsesgodtgørelse, uanset om medarbejderen vælger at gå på pension efter ‎sin fratræden eller vælger at forblive på arbejdsmarkedet.‎

Vedtages lovforslaget, træder de nye regler i kraft den 1. februar 2015. Loven vil finde ‎anvendelse på opsigelser, der gennemføres efter lovens ikrafttræden.

Kilde: L 84 Forslag til Lov om ændring af lov om retsforholdet mellem arbejdsgivere og funktionærer
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=166070.

Læs også
LaserTryk.dk har de seneste år styrket samarbejdet mellem marketing og salg for at gøre det lettere at skabe relevante kundedialoger, styrke kundeoplevelsen og sikre, at hverken nye eller eksisterende kunder bliver overset.
Hos J&CO begynder salgsarbejdet længe før den første kontakt til kunden. Data fra CVR og digital målretning bruges til at finde emnerne. Derefter følges der op på emnerne. Når kunden er inde, tager et fast flow over, hvor service, opfølgning og mersalg er bygget ind i processen. Samtidig er sponsorering og relationer en vigtig del af forretningsstrategien.