Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

FESPAs messe i marts 2020 bliver udsat

Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 05. marts 2020
Corona-virussen har nu også fået konsekvenser for årets store digitale messe FESPA i  Madrid. Arrangørerne har besluttet at flytte messen til senere på året.

FESPA udskyder messen, der skulle have været afviklet den 24.-27. marts i Madrid.

Årsagen er situationen med COVID-19 eller Corona-virussen, som den også kaldes.

Beslutningen blev taget i går i tæt dialog med FESPAs nationale sammenslutninger og udstillere, skriver FESPA på sin hjemmeside.

Læs også
Virksomheder kan forberede sig på nye krav til løngennemsigtighed, selvom den danske lovgivning endnu ikke er på plads. EU-direktivet skal være implementeret i juni 2026.
Lovgivning, forbrugeradfærd og designtrends var på dagsordenen, da Emballagedagen 2025 samlede rekordmange aktører fra hele emballageværdikæden. Dagen bød på konkrete eksempler, ny viden og opfordringer til at bruge data og emballage mere strategisk.