Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Få styr på Covid-19

Få styr på Covid-19
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Onsdag 25. november 2020
Der er mange ting at forholde sig til i disse corona-tider. Tilskudsordninger, momsordninger, fordelingsordninger samt hvordan man i praksis forholder sig til regler og anbefalinger. Det får du styr på her.

Med Covid-19 som fast passager på forsædet, er der mange ting at holde styr på i de danske virksomheder. Mange nye ordninger, regler, anbefalinger og rutiner.

Det kan være svært at holde styr på, og derfor holder GRAKOM et netværksmøde, hvor der bliver delt rundhåndet ud omkring, hvordan man skal forholde sig til tilskudsordninger, momsordninger, fordelingsordninger samt ikke mindst, hvordan man i praksis forholder sig til Covid-19 med mundbind og sprit for at undgå at virksomhedens medarbejdere bliver smittet.

Der bliver også tid til en dialog mellem deltagerne, hvor man kan hente inspiration fra hinanden.

Læs mere og tilmeld dig her.

 

Læs også
Miljøministeriet anslår, at en regning på 1,6 mia. kr. ud af i alt 3,1 mia. kr. ender hos forbrugerne, når producentansvaret for emballage træder i kraft 1. oktober. Flere virksomheder advarer om en voldsom ”dobbeltregning”, der kan belaste både forbrugere og erhvervsliv.
Google har fået en bøde på 2,95 mia. euro for at misbruge sin dominerende stilling på onlinereklamemarkedet. EUs konkurrencemyndighed vurderer, at kun et frasalg kan sikre, at Google kan ophøre med den ulovlige adfærd.