EUDR: GRAKOM efterlyser klarhed – ikke hastværk
EU-Kommissionen bør sætte processen omkring EUDR midlertidigt i bero. Det mener GRAKOM, som i lighed med Intergraf og en række andre europæiske organisationer, opfordrer til en såkaldt stop-the clock-mekanisme.
Årsagen er, at der stadig hersker stor usikkerhed om, hvad de konkrete regler kommer til at indebære – og hvornår de endeligt vedtages.
Selvom EU-Kommissionen har besluttet, at skovrydningsforordningen skal træde i kraft allerede ved udgangen af 2025 for mellemstore og store virksomheder, er de endelige regler endnu ikke vedtaget, og de seneste ændringer fra Kommissionen har skabt yderligere uklarhed. Det er urealistisk at forvente, at virksomhederne kan nå at tilpasse sig regler, som måske først bliver endeligt vedtaget få dage før ikrafttræden.
Selvom mikro- og små virksomheder har fået et års udsættelse, vil de i praksis også blive ramt, da de er en del af den grafiske værdikæde. Den juridiske uklarhed, som strider mod EU’s egne principper, skaber derfor problemer for investeringer, drift og konkurrenceevne i hele branchen.
Stop-the-clock
Formålet med at sætte processen i ro er ikke at underminere reguleringens miljømål – tværtimod. Den grafiske branche støtter fuldt ud kampen mod afskovning. Men reglerne skal være juridisk klare, forudsigelige og realistiske at efterleve for alle størrelser virksomheder.
GRAKOM mener derfor, at det er nødvendigt med tid til en grundig vurdering af konsekvenserne, og at der bliver gennemfør forenklinger, så reglerne bliver praktisk anvendelige for virksomheder i hele værdikæden.
Kun med klare, stabile og realistiske rammer kan den grafiske branche levere på de grønne ambitioner og samtidig sikre en sund og konkurrencedygtig sektor – både i Danmark og i EU.
Baggrund
EUDR træder i kraft den 30. december 2025 for store og mellemstore virksomheder. Det meldte Europa-Kommissionen ud i sidste måned. Men selvom mindre virksomheder formelt får længere tid, vil det i praksis få begrænset effekt. Værdikæderne i den grafiske branche er naturligvis tæt forbundne, og når de store aktører skal overholde reglerne fra dag ét, vil deres mindre leverandører blive tvunget til at følge med – ellers risikerer de at miste samarbejdspartnere og ordrer.