Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

EU vil nu reducere virksomhedernes byrder ved bæredygtighedsrapportering

EU vil nu reducere virksomhedernes byrder ved bæredygtighedsrapportering Foto: Colourbox
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Onsdag 19. februar 2025
EU-Kommissionens kommende Omnibus-pakke vil justere kravene i CSRD, CSDDD og taksonomiforordningen for at gøre bæredygtighedsrapportering mere håndtérbar for virksomheder.

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen præsenterede for nylig Konkurrencekompasset, der skal styrke EU’s konkurrenceevne og nedbringe bureaukratiet.

Dette initiativ følges nu op af EU-Kommissionens arbejdsprogram for 2025, som har det overordnede formål at forenkle regler og reducere administrative byrder for virksomhederne.

Det første såkaldte omnibus-forslag i arbejdsprogrammet, der efter planen bliver præsenteret den 26. februar, skal reducere byrderne ved bæredygtighedsrapportering efter CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) og EU's taksonomiforordning.

”For mange af vores medlemsvirksomheder i den grafiske branche og kommunikationsindustrien er dette virkelig godt nyt. En smidigere regulering og reducerede rapporteringskrav vil klart være positivt for vores medlemsvirksomheder. Vi kender selvfølgelig stadig ikke det konkrete indhold i forslaget, men ambitionerne synes at være høje i forhold til at rydde op i den massive regulering inden for bæredygtighed. Vi følger Kommissionens regelforenkling meget tæt, og vi vil løbende holde vores medlemmer orienteret om indholdet i de nye forslag,” siger GRAKOMs adm. direktør, Carina Christensen.

Her er EU-Kommissionens arbejdsprogram.

Her er EU-Kommissionens konkurrencekompas

Læs også
EU’s konkurrenceevne skal styrkes, og bureaukratiet skal nedbringes. Det var budskabet fra Ursula von der Leyen, da hun tirsdag præsenterede EU’s nye konkurrencekompas – en ambitiøs strategi baseret på Draghi-rapportens anbefalinger. Kommissionen vil reducere rapporteringskravene, sænke energiomkostningerne og gøre investeringer i grøn industri mere attraktive. GRAKOM hilser initiativet velkommen og ser frem til at dykke ned i detaljerne.
EU’s AI Act kræver, at virksomheder sørger for, at medarbejdere med AI-ansvar besidder de nødvendige kompetencer.