Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

En del af mindstelønsdirektivet blev annulleret

En del af mindstelønsdirektivet blev annulleret
Niels Johannesen
Advokat Niels Johannesen
Torsdag 13. november 2025
EU-Domstolen har afsagt dom i annullationssøgsmålet om EU’s mindstelønsdirektiv.

Med støtte fra Sverige havde Danmark anlagt sag ved EU-domstolen om annullation af mindstelønsdirektivet. I Danmark er der tradition for, at bl.a. løn forhandles mellem arbejdsmarkedets parter. Det er derfor et angreb på den danske model, hvis EU blander sig i lønfastsættelsen.

Med annullationssøgsmålet blev en del af direktivet annulleret. Den del af direktivet, der blev annulleret, angår lovbestemte mindstelønninger. I Danmark fastsættes eventuelle mindstelønninger i overenskomsterne. Beskæftigelsesministeriets Implementeringsudvalg vurderede i november 2024, at Danmark lever op til bestemmelserne i mindstelønsdirektivet, og at direktivet derfor ingen indvirkning har på reglerne i Danmark. 

GRAKOM følger udviklingen.

Læs også
Der mangler fortsat svar på, hvordan virksomheder konkret skal dokumentere, at de overholder PPWR’s PFAS-krav til fødevarekontaktmaterialer, som gælder fra 12. august 2026. Se opdateret indhold i GRAKOMs vidensbank.
HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst. Kurserne handler om henholdsvis falsning og offsettryk.