Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Drop den hovedløse digitalisering i skolen

Drop den hovedløse digitalisering i skolen Danske elever læser dårligere end i 2011. Det har skadet læseforståelsen, at eleverne læser mere og mere på skærm frem for papir.
Torsdag 09. januar 2020

Danske elever læser dårligere end i 2011. Det har skadet læseforståelsen, at eleverne læser mere og mere på skærm frem for papir. Digitaliseringsiveren har været ude af kontrol.

Det har GRAKOMs administrerende direktør skrevet en kronik om i Politiken. Læs den her (den er under Politikens log-in)

Læs også
Kunstig intelligens, ESG, branchens udvikling og løngennemsigtighed er på programmet, når GRAKOM medvirker i fire programpunkter på Sign Print & Pack den 16. og 17. september 2026.
Fra mandag den 24. august åbner OpenAI muligheden for at annoncere på ChatGPT i Danmark og andre europæiske markeder.