Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Designeren, der mistede sit navn

Tirsdag 09. maj 2017
Det handler om at være forsigtig, når man driver virksomhed eller markedsfører produkter opkaldt efter en selv.

Det måtte tøjdesigneren Benedikte Utzon erfare, da hun i december 2016 ved Højesteret mistede retten til at bruge sit eget navn erhvervsmæssigt i fremtiden.

Benedikte Utzon havde i forbindelse med opstarten af en ny virksomhed overført alle navnerettigheder til det tilknyttede selskab i bytte for aktier. Da selskabet senere gik konkurs, nægtede Utzon at købe retten til sit eget navn, og rettighederne blev efterfølgende købt af en tredjemand, som begyndte at bruge mærket ”Benedikte Utzon” erhvervsmæssigt i forbindelse med salg af tøj.

Benedikte Utzon havde i mellemtiden opstartet endnu en virksomhed, der også solgte tøj, men under mærket ”Est. 1995 Benedikte Utzon Wardrope”.

Højesteret mente, at Benedikte Utzon havde mistet retten til at bruge sit navn erhvervsmæssigt, da hun ikke erhvervede rettighederne igen i forbindelse med konkursen. Hendes navn kunne opdeles i en personlig og erhvervsmæssig del. Den erhvervsmæssige del fandtes at være et brand, der som enhver anden immaterielrettighed kunne handles og bruges erhvervsmæssigt uafhængigt og uanset tilknytningen til den fysiske person.

Benedikte Utzons brug af eget navn fandtes af retten at være i strid med god markedsføringsskik og varemærkeloven, fordi hendes brug af navnet blandt andet medførte betydelig risiko for forveksling, da begge brugere af navnet solgte den samme type varer.

Kilde: Højesteretsdom af 20. december 2016 i sag 262/2015.
Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.