Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Der er åbnet for ansøgninger til redaktionel produktionsstøtte

 	Der er åbnet for ansøgninger til redaktionel produktionsstøtte Foto: Colourbox
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 04. september 2025
Nyhedsmedier kan nu søge om redaktionel produktionsstøtte. Deadline er 2. oktober 2025.

Nyhedsmedier, der består af minimum en tredjedel selvstændigt journalistisk bearbejdet stof, kan frem til den 2. oktober søge om redaktionel produktionsstøtte. 

Det er både trykte nyhedsmedier og internetbaserede nyhedsmedier, der primært kan søge. Ved internetbaseret menes også fx mobil og apps.

Kravet er desuden, at indholdet skal være forbeholdt et dansk publikum og bestå af beskrivelser af danske samfundsforhold eller have et dansk perspektiv på udenlandske begivenheder.

Læs mere om kravene her.

Læs også
Aller Media er åben for, at magasinpuljen kan blive afløst af en samlet mediestøtteordning. Men kriterierne må ikke bygge på, at politiske nyheder og debatstof har større publicistisk værdi end den journalistik om kultur, kongehus og mennesker, som samler mange danskere, siger chefredaktørerne for Se og Hør og Billed-Bladet.
Mange virksomheder starter med at sende sælgerne på kursus. Men arbejdet skal begynde et andet sted: med en klar strategi, skarpt kundevalg og en salgsproces, der passer til kundernes købsadfærd. Det kræver også, at marketing og salg arbejder tæt sammen.