Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Den grafiske industri

Tirsdag 09. juni 2015
GA følger nøje udviklingen i den grafiske branche, og den samlede statistik findes under linkene til højre på siden.
Danmarks Statistik har ændret nogle branchekoder, og derfor har det været nødvendigt med tilpasninger af GA's branchetal.

Omsætning og salg

Den samlede omsætning inden for grafisk industri, udgiver- og reklamevirksomhed faldt i 2014 med 3 pct. Omsætningen i grafisk produktion og reklame stiger, mens kartonnage/emballage og udgivelse af trykte medier falder. Fremgangen i grafisk produktion er 245 mio. kr. i 2014 sammenlignet med 2013, hvilket svarer til en stigning på 2,3 pct.

Udenrigshandel

Ud fra den samlede udenrigshandel med tryksager ses et eksportunderskud på 94 mio. kr. i 2014. Den samlede udenrigshandel med udvalgte papir- og papvarer har et eksportoverskud på 176 mio. kr. i 2014.

Reklameforbruget

Det samlede reklameforbrug falder i 2013 med 965 mio. kr., hvilket svarer til et fald på 3,9 pct. i forhold til forrige år. Der ses tilbagegang i annonceomsætning i trykte medier, hvor faldet er på 8,1 pct. De største annoncefald ses i andre tryksager med 34,9 pct.
Se hele reklameforbrugsundersøgelsen 2013 fra Dansk Oplagskontrol her (kræver login).

Statistikken bliver løbende opdateret og er udarbejdet på baggrund af de seneste offentliggjorte tal.
Henvendelse om den grafiske industri rettes til Marie Raun Knudsen på mrk@ga.dk eller telefon 63 12 70 00.
Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.