Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Lavere lønstigninger i den grafiske branche end i den samlede fremstillingssektor

Mads Lindegaard
Cheføkonom Mads Lindegaard
Torsdag 16. august 2018
For 5. kvartal i træk var lønudviklingen lavere for den grafiske industri og forlagsvirksomheder end for fremstillingsvirksomheder generelt.

Således steg den årlige ændring i timefortjenesten 2,2 pct., mens den steg med 2,5 pct. i hele fremstillingssektoren, som den grafiske industri og forlagsvirksomhed er en del af i DA’s statistikker. Det seneste kvartal har lønstigningstaksten dog nærmet sig de generelle lønstigninger i fremstillingssektoren.

Lønningerne for samtlige af DA’s medlemsorganisationer steg med 2,6. De blev blandt andet trukket op af lønningerne i bygge- og anlægsvirksomhederne, som steg med 3,3 pct.

Kilde: DA

Som medlemsvirksomhed i Grakom kan man få adgang til Netstat. Her er der mulighed for at trække sine egne statistikker på blandt andet specifikke faggrupper, anciennitet og uddannelse.

Du kan læse mere om, hvordan du får adgang ved at klikke på følgende link:

https://grakom.dk/services/dit-personale/loen-og-personalestatistik/da-statistik

Tallene for 2. kvartal vil blive opdateret i de kommende dage.

istock-144341281.jpg

 

Læs også
Faglige voldgifter vedr. industriens overenskomster og på det offentlige område konkluderer, at deltidsansatte skal have overarbejdstillæg for timer ud over deres individuelle arbejdstidsnorm, hvis en sammenlignelig fuldtidsansat modtager overtidsbetaling for arbejde ud over dennes fuldtidsnorm.
Danmark er førende inden for håndværket at pakke biler ind, og ved et velbesøgt Motorshow i Messecenter Herning blev årets danske mesterskab i car-wrapping afholdt.