Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Buchs køber op

Torsdag 20. oktober 2016

Der er fart over feltet hos Buchs, som nu opkøber to onlinebureauer. Det drejer sig om Innovisio ApS og E-kompagniet ApS. Opkøbene sker for endnu bedre at kunne tilbyde kunderne digitale kommunikationsløsninger med udgangspunkt i strategi frem for kun design og teknik, fortæller Buchs i en pressemeddelelse

Buchs

Købet af Innovisio og E-kompagniet skal ses som et led i bureauets strategi om at mestre de fleste digitale kompetencer under et tag. Samtidig er det en reaktion på en stadigt stigende efterspørgsel på løsninger, der integrerer traditionelle kommunikationsløsninger med digital markedsføring og strategisk rådgivning.

“Vil vil gerne tænke onlinedelen ind i alle vores projekter lige fra strategi over kreative koncepter til eksekvering”, siger Henrik Olesen adm. direktør i Buchs.

Både Innovisio og E-kompagniet flytter ind på Kertemindevej 15 og alle deres aktiviteter blev samlet under virksomheden Buchs A/S fra 1. oktober 2016.

Buchs har 30 medarbejdere, der arbejder i afdelingerne reklamebureau, onlinebureau og skilte- og printafdeling. Desuden ejer Buchs en grafisk produktionsvirksomhed i Vietnam med 60 medarbejdere, som blandt andet udarbejder layout til magasiner og aviser.

Læs også
På Interpack i Düsseldorf pegede oplæg og løsninger på, at dokumentation, samarbejde i værdikæden og klare rammer er afgørende, når bæredygtige ambitioner skal omsættes til drift.
Elever i folkeskoler og på gymnasier ved meget lidt om erhvervslivet, og derfor kan det være en god idé at invitere skoleklasser på besøg. Sådan lød opfordringen fra DA-chef med fortid som lærer på GRAKOMs konference om arbejdskraft. Besøgene kan bane vej for fritidsjob, erhvervspraktik og lærlingeaftaler, og det kan skabe ekstra værdi for en lille branche.