Indtast din mail og få en mail med et link til nulstilling af adgangskode
Søg
Log Ind
Branchen gør klar til 3D-print
Tirsdag 09. juni 2015
GA Sign & Textil arrangerede i sidste uge sammen med Media College Aalborg seminaret ”3D Print – Hvad kan vi bruge det til?”. Seminaret havde fokus på, om 3D print er en mulighed for sign og textil virksomheder. Seminaret blev en succes med inspirerende oplæg og knap 50 deltagere fra forskellige virksomheder i branchen og afdelinger på Media College. Der var mange spørgsmål fra salen til oplægsholderne fra Aalborg Universitet, PROTECH og Media College Aalborg. Og skal man tro leverandørerne, er der ikke nogen virksomheder i Sign & Textil-branchen der har købt en 3D-printer endnu. Men mulighederne er der, og nogle kunne godt være på vej. Og skolen er i hvert fald klar til dialog med branchen om uddannelse på området. Næste planlagte arrangement for GA Sign & Textil er i forbindelse med Grafisk Dag 2014 den 18. september i Nyborg. Her arrangerer GA Sign & Textil aftenen før et netværksmøde for medlemsvirksomhederne.
Der mangler fortsat svar på, hvordan virksomheder konkret skal dokumentere, at de overholder PPWR’s PFAS-krav til fødevarekontaktmaterialer, som gælder fra 12. august 2026. Se opdateret indhold i GRAKOMs vidensbank.
HK udbyder i samarbejde med Heidelberg to kurser for grafiske medarbejdere hos virksomheder, der er omfattet af den grafiske overenskomst. Kurserne handler om henholdsvis falsning og offsettryk.