Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bogbinderi deles op og sælges

Bogbinderi deles op og sælges JVM Bogbinderi & Mailpack i Kolding er solgt til to virksomheder, der deler aktiviteterne mellem sig.
Pia Osbæck
Redaktør Pia Osbæck
Torsdag 27. februar 2020
JVM Bogbinderi & Mailpack i Kolding er solgt til to virksomheder, der deler aktiviteterne mellem sig.

Efter 37 år branchen, siden 1998 som ejer af JVM Bogbinderi & Mailpack, går John Vagn Meier på pension og sælger den 1. april virksomheden til to andre virksomheder, der deler aktiviteterne mellem sig.

De to købere er Centrum Bogbinderi og Gramo.

Mens Centrum Bogbinderi overtager garnhæftning og klæbebinding og flytter produktionen til Randers, overtager Gramo klammehæftning, adressering, foliepakning og foldere, og flytter produktionen til Balling.

Centrum Bogbinderi vil samarbejde om at løse opgaver for de kunder, hvor det er nødvendigt, så der ikke bliver problemer med produktionen.

JVM Bogbinderi & Mailpack havde sidste år en bruttofortjeneste på 6,4 mio. kr. og et resultat på 152.000 kr.

Læs også
Fire nye kategorier, en dobbelt så stor hovedpris og et internationalt nyt navn i juryen er nyskabelserne i dette års Packnorth Award.
For første gang holdes Labelexpo i Barcelona. Det sker den 16.-19. september 2025.