Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 100.000 kroner. Virksomhedens priser var vildledende

Tirsdag 09. juni 2015

Silvan markedsførte i 2013 et tilbud på køb af to dåser træbeskyttelse til 1.299 kr. og anførte samtidig, at normalprisen på træbeskyttelsen var 999,95 pr. dåse. Silvan havde dog tidligere markedsført den samme træbeskyttelse til 649,95 kr., uden at der samtidig var tale om et tilbud.

Forbrugerombudsmanden anså Silvan for at have vildledt forbrugerne i forbindelse med markedsføringen af træbeskyttelsen og politianmeldte herefter Silvan i 2014. Silvan har herefter betalt en bøde på 100.000 kr., for den vildledende markedsføring. Ved udmålingen af bøden talte det som en skærpende omstændighed, at Silvan tidligere har gjort sig skyldig i vildledende markedsføring. I 2011 måtte Silvan således betale en bøde på 200.000 kr., for vildledende prismarkedsføring.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 26. maj 2015.

Læs også
Effection fortsætter som selvstændigt brand efter overtagelsen, der giver Stibo Complete flere kompetencer inden for visuelle løsninger og produktion i storformat.
The Garden er nomineret til Bureaubiz' nye pris: Årets Bureau. Bureauet blev stiftet i 2023 med ambitionen om at blive et af de absolut førende digitale bureauer inden for få år. Vi tager dem på ordet og gør status.