Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 100.000 kroner. Virksomhedens priser var vildledende

Tirsdag 09. juni 2015

Silvan markedsførte i 2013 et tilbud på køb af to dåser træbeskyttelse til 1.299 kr. og anførte samtidig, at normalprisen på træbeskyttelsen var 999,95 pr. dåse. Silvan havde dog tidligere markedsført den samme træbeskyttelse til 649,95 kr., uden at der samtidig var tale om et tilbud.

Forbrugerombudsmanden anså Silvan for at have vildledt forbrugerne i forbindelse med markedsføringen af træbeskyttelsen og politianmeldte herefter Silvan i 2014. Silvan har herefter betalt en bøde på 100.000 kr., for den vildledende markedsføring. Ved udmålingen af bøden talte det som en skærpende omstændighed, at Silvan tidligere har gjort sig skyldig i vildledende markedsføring. I 2011 måtte Silvan således betale en bøde på 200.000 kr., for vildledende prismarkedsføring.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 26. maj 2015.

Læs også
Selvom bureauer ikke er omfattet af lovkrav, kan kunder og banker bede om ESG-data. En praktisk standard kan gøre dokumentationen lettere at arbejde med.
Den nye emballageforordning, PPWR, ændrer kravene til design, materialer og dokumentation. GRAKOM har samlet regler og tidsplan i en ny guide, der giver medlemmerne et samlet overblik.