Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 10.000 kr. for spam. Samtykke til reklame ikke afgivet

Tirsdag 09. juni 2015

EDC blev i september 2014 politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for at have overtrådt spamforbuddet.

EDC havde fremsendt uanmodede henvendelser til mindst ni forskellige forbrugere, som alle valgte at klage til Forbrugerombudsmanden. Det blev i denne forbindelse anset som en skærpende omstændighed, at EDC året forinden havde fået en advarsel fra Forbrugerombudsmanden, hvori Forbrugerombudsmanden opfordrede EDC til at rette op på deres praksis for udsendelse af elektronisk reklame.

EDC begrundede udsendelsen af de uanmodede henvendelser med, at der var sket en række menneskelige og tekniske fejl. EDC betalte herefter en bøde på 10.000 kr.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 13. marts 2015.

Læs også
Med kun 10 ansatte var det en udfordring at finde tid til at komme i gang med certificeringsarbejdet. Men med støtte og hjælp fra GRAKOM og SMV:Grøn har Synthogra nu fået både FSSC 22000 og ISCC+ i hus – en investering, der styrker deres markedsposition og sikrer kunderne kvalitet.
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende.