Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 10.000 kr. for spam. Samtykke til markedsføring var trukket tilbage

Tirsdag 09. juni 2015

Coop blev sammen med fire andre virksomheder (Fona, Vægtkonsulenterne, Spiego samt en enkeltmandsvirksomhed) politianmeldt tilbage i oktober måned 2014 for at sende uanmodet reklame til forbrugere.

Coop havde sendt to mails til en forbruger, som havde tilbagekaldt sit samtykke til at modtage markedsføring fra Coop. Forbrugeren havde ad flere omgange kontaktet Coops kundeservice med henblik på at frabede sig yderligere henvendelser, og Coop havde ligeledes bekræftet forbrugerens afmelding af nyhedsbreve. På trods af dette forsatte Coop dog med at sende mails til forbrugeren.

Coop begrunder de udsendte mails i en teknisk fejl og har betalt bøden på 10.000 kr.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 18. december 2014.

Læs også
Vinderne af Intergrafs Young Talent Award 2025 peger på innovation, digital synlighed og bæredygtighed som nøgleelementer, hvis den grafiske branche vil gøre sig interessant for unge.
Et borgerforslag om at fjerne momsen på fysiske bøger er netop nu i gang med at samle underskrifter. Samtidig har Venstre meldt ud, at partiet støtter anbefalingen fra Kulturministeriets arbejdsgruppe om at afskaffe bogmomsen. GRAKOM opfordrer sine medlemmer til at bakke op om borgerforslaget.