Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 10.000 kr. for spam. Samtykke til markedsføring var trukket tilbage

Tirsdag 09. juni 2015

Coop blev sammen med fire andre virksomheder (Fona, Vægtkonsulenterne, Spiego samt en enkeltmandsvirksomhed) politianmeldt tilbage i oktober måned 2014 for at sende uanmodet reklame til forbrugere.

Coop havde sendt to mails til en forbruger, som havde tilbagekaldt sit samtykke til at modtage markedsføring fra Coop. Forbrugeren havde ad flere omgange kontaktet Coops kundeservice med henblik på at frabede sig yderligere henvendelser, og Coop havde ligeledes bekræftet forbrugerens afmelding af nyhedsbreve. På trods af dette forsatte Coop dog med at sende mails til forbrugeren.

Coop begrunder de udsendte mails i en teknisk fejl og har betalt bøden på 10.000 kr.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 18. december 2014.

Læs også
Virksomheder kan forberede sig på nye krav til løngennemsigtighed, selvom den danske lovgivning endnu ikke er på plads. EU-direktivet skal være implementeret i juni 2026.
Lovgivning, forbrugeradfærd og designtrends var på dagsordenen, da Emballagedagen 2025 samlede rekordmange aktører fra hele emballageværdikæden. Dagen bød på konkrete eksempler, ny viden og opfordringer til at bruge data og emballage mere strategisk.