Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Bøde på 10.000 kr. for spam. Samtykke til markedsføring var tilbagekaldt

Tirsdag 09. juni 2015

Indehaveren af en enkeltmandsvirksomhed blev sammen med fire andre virksomheder (Fona, Vægtkonsulenterne, Spiego og Coop) politianmeldt tilbage i oktober måned 2014 for at sende uanmodet reklame til forbrugere.

Virksomheden, som solgte blækpatroner, sendte flere nyhedsbreve til en forbruger, som tidligere havde opgivet sin e-mailadresse, men senere havde frabedt sig de fremsendte nyhedsbreve ad flere omgange.

Virksomheden forklarede, at de troede, at det var lovligt at fremsende reklamer til tidligere kunder, selvom disse ikke havde givet aktivt samtykke hertil. Virksomheden betalte herefter en bøde på 10.000 kr. for spam.

Kilde: Forbrugerombudsmandens hjemmeside – opdateret 17. december 2014.

Læs også
GRAKOMs adm. direktør, Carina Christensen skal være rektor for Designskolen Kolding
Gyldendal har lanceret Gyldendals Læsedyst – en landsdækkende konkurrence for 7.-10. klasser, der skal styrke læselysten hos børn og unge. Initiativet åbner op for nye muligheder i branchen.