Log ind Nulstil adgangskode

Annuller
Annuller

Berlingske Media lukker endnu et trykkeri

Torsdag 23. februar 2017
32 personer mister deres job, når Berlingske Media lukker sit trykkeri i Avedøre. Opgaverne flyttes til Slagelse.

Fremover har Berlingske Media kun et trykkeri tilbage i Danmark. Det står klart efter at koncernen i denne uge besluttede at lukke sit trykkeri i Avedøre.

Beslutningen skyldes en overkapacitet på markedet, som for Berlingske Media er vokset yderligere i takt med frasalget af virksomhedens lokale uge- og dagblade tilbage i 2015.

Konsekvensen af lukningen bliver, at 32 fuldtidsstillinger nedlægges, og at hovedparten af den tilbageværende produktion flyttes til Berlingske Medias trykkeri i Slagelse.

Tillidsmand for trykkerne i Avedøre, Olaf Christensen, siger til Mediawatch, at han forventer, at de 32 medarbejdere må ud og se sig om efter et nyt job.

"Som det ser ud, er der ikke nogen medarbejdere, der flytter med til Slagelse, men vi er i en positiv dialog med ledelsen om, hvordan vi skaber de rigtige rammer for, at folk kan komme videre," siger Olaf Christensen til Mediawatch, der også skriver, at produktionen forventes at stoppe i løbet af kort tid, når forhandlingerne mellem tillidsfolk og ledelse er afsluttet.

Allerede tilbage i 2008 var der planer om at lukke trykkeriet i Avedøre, som dengang blev reddet, oplyser Berlingske Media.
Læs også
Det blev et ja ved afstemningen om Forligsmandens mæglingsforslag, og dermed er de nye overenskomster gældende. 
Det er en ny rolle, men én han går til med både ydmyghed og ambitioner. Adm. direktør i Jydsk Emblem Fabrik, René Milholt, er netop valgt ind i GRAKOM og GRAKOM Arbejdsgiveres bestyrelse. Her ser han frem til at give promotionbranchen en stemme i drøftelserne om kommunikationsindustriens vilkår og fremtid.