22 grafiske elever hædret med medaljer

Hvert år bliver de bedste elever fra uddannelserne til mediegrafiker og grafisk tekniker præmieret med en medalje, og i år tilfaldt æren 22 elever. Det er elevernes censorer, der vurderer om elevens svendeprøve er af et særligt højt niveau og dermed bør præmieres med en medalje.

"Ud over, at eleven skal aflægge en svendeprøve, der får topkarakteren 12, skal censorerne synes, at det er en usædvanlig flot præstation, der fortjener en medalje. Den vil så være af bronze. Men i helt få særlige tilfælde kan de vurdere, at den er i særklasse, og så får man sølvmedalje, som er det ypperste," siger Anders Mosumgaard, fmd. for Grafisk Uddannelsesudvalg. 

I år fik tre elever en sølvmedalje.

Medaljeoverrækkelse og taler

Årets medaljer blev overrakt torsdag 30. august i Bentsens Pakhus i Den Gamle By i Aarhus. Her sagde Anders Mosumgaard bl.a. i sin tale til eleverne:

"Medalje for en svendeprøve er ikke bare noget, man bare lige får. Det er hårdt arbejde, en fornem kulmination på en gennemført uddannelse med høje krav og faglig specialisering rettet direkte mod arbejdsmarkedet."

Og medaljerne tjener ikke kun den enkelte elev, sagde Anders Mosumgaard:

"Vi vil gerne fortælle de gode historier om erhvervsuddannelserne, særligt om vores egne uddannelser. Og vi vil gerne sætte fokus på kvalitet, på talenter, på de der yder og det de opnår. Fra branchens side har vi i et års tid i regi af Grafisk Uddannelsesudvalg haft kampagnen ”har du trang til at skabe” på www.grafiske-karriereveje.dk, hvor HK, DMA og Grakom i fællesskab promoverer og profilerer uddannelserne. Der er en vigtig historie at fortælle om uddannelserne, blandt andet om de muligheder de fører til."

Her kan du se listen over årets medaljemodtagere:

Grafisk teknikere:

Kenn Stevns Bendtsen, PNT Tryk & Broderi
Felipe B. Santos Romano, Mekoprint
Alexander Agle Christensen, Johnsen Graphic Solutions

Mediegrafikere:

Stefan Laier Bernkilde JP/Politikens Hus
Trine Bonnesen, Inprint
Gitte Rabjerg Bundgaard, Envision Reklamebureau
Kasper Stubkjær Hald, Nordfrim
Mette Legarth Hilsøe, Egmont Publishing
Kadhim Karrar, Roskilde Tekniske SKole 
Sesil Rønsholdt Knage, Rabotnik (sølv)
Kim Kristensen, Lindegaard & Co
Selina Mandal Larsen, JP/Politikens Hus
Kevin Ludvigsen, C. Flauenskjold
Josefine Amalie Madsen, DI
Kathrine Dahl Nielsen, Advance
Benjamin Aa Nygaard, Mindmill Denmark
Diana Guldhammer Olesen, Varde Kommune
Anne Mette Stage Olsen, Pentia (sølv)
Mette Monrad Pedersen, Fingerspitz
Thomas Ravnholt, Oj Reklame (sølv)
Nils Visholm Thomsen, Turbine Forlaget
Max Richard A. H. Vestbjerg, Heyday


Fotograf: Yurii Bulanov, Skovdal Nordic